Školné a jiné vymoženosti doby

Když jsme šli před (Ne)časem k volbám, mnoho mladých lidí se jalo zachraňovat republiku odevzdáním hlasů pro dnešní koalici. A já se ptám: Přečetli si moji vrstevníci řádně programy těchto stran, nebo se nechali nachytat jako včely na med na sladkou povídačku o vyhnání zkorumpovaných dinosaurů ?
Bohužel zadruhé je správně. Nyní se divíme, že veškeré vymoženosti sociálně spravedlivé společnosti doby minulé jsou válcovány a nahrazovány vymoženostmi novými. Kde socialistický stát zaštiťoval samozřejmé jistoty, tam dnešní mocipáni ve jménu škrtů likvidují, co se dá.
Vezměme si příklad školného, které bude za semestr činit „pouze“ 10 až 20 tis. korun. Mladý učitel, lékař, inženýr, ti všichni po odchodu ze školy zaplatí státu stovky tisíc i s úroky.
Splácet začnou po dosažení průměrné mzdy. To znamená v zásadě dvě věci.

Zaprvé když vystuduji, chci se osamostatnit, sháním bydlení, nastupuji do práce a z nástupního platu, který je v tom lepším případě větší než průměrná mzda, odvádím státu pokutu za využití státního školství. Už tak je situace čerstvých absolventů často nezáviděníhodná a toto je další rána. Vyčlenit z rodinného rozpočtu mladých manželů od každého 10 – 30% měsíčně na splácení něčeho nehmotného a zkonzumovaného bude bolestné, zejména v kombinaci se splácením hypotéky a jiných nezbytností.

V druhém případě absolvent VŠ ani nemusí dosáhnout průměrné mzdy. Ať už se jedná o učitele, jiného státního zaměstnance nebo prostě člověka, co si o průměrné mzdě může nechat jen zdát a takových je většina.
Co se v takovém případě stane? Takový člověk si bude vědom vyhlídky, že pokud by dosáhl průměrné mzdy, bude splácet stovky tisíc. Velmi motivující, že?

Tak si říkám, zda to není paradox, že studenti si zvolili tuto koalici i s jejím programem.
Někteří už prozřeli, jiné to čeká.

Mnohým už nezbývá než parodovat ono hloupé předvolební video „přemluv bábu“ poněkud realističtějším „přemluv bábu, ať ti dá na školné“.

Jan Pikous, student ZČU

Příspěvek byl publikován v rubrice Články se štítky , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>