V Libyi se chytli se do vlastní pasti

Kaddáfího vláda je velmi rozporuplná. Všichni známe jeho výstřednosti typu ochranky tzv. Amazonské gardy nebo používání beduínského stanu pří státních návštěvách.  Nelze nepřipomenout aféru libyjské tajné služby, která v roce 1988 vyhodila nad skotským Lockerbee do povětří letadlo s 270 cestujícími. Někteří vyšetřovatelé této události však toto obvinění zpochybňují. V současnosti jeho režim čelí masovému odporu vlastního obyvatelstva. Útok několika států na základě rezoluce Rady bezpečnosti OSN však nemá velkou mezinárodní podporu.  Zdá se, že pravděpodobně záměrná pasivita Ruska a Číny při jednání Rady bezpečnosti OSN otevřela cestu nejen k násilí, ale i velké sebe diskreditaci některých západních států. Ambiciózní francouzský prezident Nicolas Sarkozy zavedl svoji zemi a další zúčastněné spojence do pasti, kterou sami nastražili.

Krátce o Kaddáfím a Libyi

Své názory zveřejnil Kaddáfí v Zelené knize. Jde o směs arabského nacionalismu, socialismu a islámských tradic někdy označované jako islámský socialismus. V zemi jsou zakázané všechny politické strany včetně komunistické. Veškerá opozice je potlačovaná.

Libye je rozlohou dvakrát větší než Francie a Německo dohromady. Obyvatel je okolo 6 milionů z toho cca 70% žije ve městech. 90% území zabírají pouště. Země má nedostatek pitné vody a potravin, a naopak velké množství ropy. Vývoz ropy tvoří přes 90% exportu směřující především do zemí EU. V souvislosti s hospodářskou blokádou v 90 letech má do značné míry soběstačný průmysl.

V minulosti se opakovaně pokoušel uskutečnit sen jednotného arabského státu. V první polovině 70 let s Egyptem a Súdánem a o něco později s Tuniskem. Na začátku 80. let se Sýrií a později s Marokem.  Zároveň usiloval o sjednocení afrických zemí a na této cestě se významně podílel na vzniku Africké unie.

Sociální a zdravotní zabezpečení v Libyi je na podmínky Afriky na vysoké úrovni. Snad dostatečně jasně vyjádřeno ve Wikipedii. „V době, kdy přebíral vládu, patřila Libye k nejchudším zemím světa; dnes má nejnižší podíl obyvatel žijících v chudobě z celé Afriky. Během jeho vlády stoupla gramotnost z 10 % na 88 %. Vytvořil zdravotnickou síť na dobré úrovni (před jeho nástupem k moci bylo 10 % Libyjců slepých, v některých oblastech polovina lidí trpěla trachomem, více než třetina kojenců umírala do jednoho roku). Průměrný věk dožití je dnes nejvyšší na kontinentě (muži 75 let, ženy 80 let; tedy vyšší než v České republice).“ (http://cs.wikipedia.org/wiki/Muammar_Kadd%C3%A1f%C3%AD)

Známým měřítkem úrovně společnosti je Index lidského rozvoje (HDI), který za pomoci porovnání údajů o chudobě, gramotnosti, vzdělání, střední délky života, dětské úmrtnosti a dalších faktorů ohodnocuje jednotlivé země. V HDI je  Libye s hodnotou 0,755 na 53 místě. V rámci Afriky je tak na první příčce, předběhla tak i většinu balkánských států a těsně předstihla Saudskou Arábii.

V Libyi je vzdělání a medicína zdarma. Vzdělávání a stáže v zahraničí jdou  na vládní náklady.  Pro každé novorozené dítě je vyplácena částka 7 000 $. Novomanželé obdrží 64 000 $ na koupi bytu. Půjčky pro koupi auta a bytu jsou bez úroků. Připojení městského obyvatelstva k internetu je na vyšší úrovni než v ČR.

Letecké útoky

Koalice pěti zemí – Francie, Spojených států, Británie, Kanady a Itálie – operací nazvanou Odyssey Dawn (Odysseův úsvit) zahájila v sobotu útoky proti libyjské protiletecké obraně.

V důsledku raketových útoků bylo 48 lidí zabito a 150 zraněno. Podle libyjské armády,  mezi mrtvými  civilisty jsou převážně  starci, ženy a děti. Jedena z raket zasáhla budovu dětské nemocnice.

„Užijte si osud Hitlera a Mussoliniho“ – řekl Kaddáfí, s odkazem na amerického a francouzského prezidenta a předsedu vlády Velké Británie – země, jejichž vojáci se účastní vojenské operace proti režimu Kaddáfího.

Odmítavé postoje z členských zemí NATO a EU

Turecko má námitky proti  intervenci a v neděli zdrželo i jednání Severoatlantické aliance, která se snaží projednat plány na zapojení Aliance do operace proti Kaddáfího režimu.  Turecko „nesouhlasí s tím, aby NATO převzalo vynucování bezletové zóny, zvláště pokud rozsah operací přesahuje rámec akcí povolených rezolucí RB OSN“.

Kypr informoval Spojené království, že nesouhlasí s použitím britských základen na ostrově k operacím proti Libyi.

Die Linke (Levice) je jediná politická síla v německém parlamentu, Bundestagu, která je proti válce proti Libyi. Nicméně, německá média informovala o vnitřních sporech v opozičních stranách SPD a Zelených.  Německý stát se vojenské agrese nezúčastňuje a při hlasování v Radě  OSN se zdržel.

„Řecká vláda se aktivně podílí na imperialistické kampani s jedním cílem: dostat kousek chleba, trochu oleje,“ – řekla generální tajemnice řeckých komunistů Aleka Papariga.

Podle bulharského premiéra Bojka Borisova,  operace proti Libyi, „nemá jasné cíle a prostředky k jejich dosažení… Důvodem pro operaci v Libyi by mohlo být budoucí využívání ropných zdrojů této země“. Borisov také řekl, že „mezinárodní operace nebyly prováděny v jiných afrických zemích, kde došlo k  zabití stovky tisíc lidí, a že civilní obyvatelstvo je ohroženo víc v důsledku bombardování Libye“. Dále zdůraznil – „Doufám, že lidé, kteří vzali na sebe riziko a poslali vojáky do Libye, vědí, co dělají.“

Řada významných osobností v USA kritizuje účast na útocích, populární filmař Michael Moore vyzval Baracka Obamu, aby vrátil Nobelovu cenu „míru“.

Rezoluce RB OSN a arabské země

Minulý týden Arabská liga vyzvala Radu bezpečnosti OSN, aby schválila bezletovou zónu nad Libyí. Toto stanovisko arabského světa bylo pro západní politiky důležitým argumentem pro zahájení útoků na Libyi. Po zahájení masivních leteckých útoků se však postoj změnil.

„To, co se děje v Libyi, je v rozporu se zavedením bezletové zóny. Chtěli jsme jen ochránit civilní obyvatelstvo, a ne bombardovat další,“ uvedl generální tajemník Ligy Amr Músá.  Svolal dokonce naléhavou schůzku členů sdružení, a to hlavně kvůli situaci v Libyi. „Vyžádal si oficiální zprávu o tom, co se stalo v Libyi ohledně bombardování, které vedlo k smrti a zraněním mnoha libyjských civilistů“ .

Generální tajemník OSN Pan Ki-mun musel při návštěvě v Egyptě uprchnout před demonstranty nesoucích podobizny Kaddáfího a transparenty s nápisy proti USA a OSN.

Odmítavý postoj některých členů RB OSN

Usnesení OSN které připravilo cestu pro vojenské agrese proti Libyi se z  členů RB zdrželo hlasování  Rusko, Čína, Německo, Brazílie a Indie.  Kladné hlasy rezoluce získala od Francie, Spojených států, Velké Británie, Kolumbie, Libanonu, Nigérie, Portugalska, Bosny a Hercegoviny, JAR a Gabonu.

„Litujeme tohoto ozbrojeného zásahu v rámci rezoluce OSN, která byla přijata ve spěchu. Krveprolití musí rychle přestat a Libye musí rychle zahájit dialog, aby byl problém natrvalo vyřešen,“ uvedlo ruské ministerstvo zahraničí.

Rusko také vyzvalo Británii, Francii a USA, aby „ukončili neselektivní použití síly“. Zároveň ostře kritizovalo bombardování strategických objektů, jako jsou například mosty.

Podle mluvčího ruského ministerstva zahraničí by koalice zemí neměla překračovat mandát vymezený rezolucí Rady bezpečnosti OSN, který podle Moskvy umožňuje přijímat opatření výhradně k ochraně civilního obyvatelstva. Ruská diplomacie uvádí, že při leteckých úderech zemřelo 48 civilistů, 150 dalších bylo zraněno.

V neděli řekl první náměstek předsedy Výboru pro zahraniční věci ruské Státní dumy Leonid Slutsky „tento vojenský zásah, je ve skutečnosti v rozporu s přijatým usnesením Rady bezpečnosti OSN 1973.“ Podle jeho názoru, západní koalice přijala takové opatření, a protože „je možné text usnesení vykládat různými způsoby … a můžete to brát jako možné otevření pro vojenskou intervenci.“ Nicméně, zdůraznil, že „v usnesení se přímo o vojenské operace nemluví.“

Putin prohlásil, že rezoluce RB OSN “Povoluje cokoli. Podobá se středověkým výzvám ke křížovým výpravám“. Následně prezident Medveděv označil rezoluci za správnou a slova o křižácké výpravě za nepřijatelná. Světový i český tisk spustil tirádu o rozporech mezi ruskými vůdci a „nevšiml“ si další myšlenky Medveděva odmítající letecké útoky vedoucí k civilním obětím. Ovšem francouzský ministr vnitra Claudea Guénta v pondělí zásah označil také za „křížovou výpravu“ proti Kaddáfímu, uváděl to však jako pozitivum.

Rusko vyzvalo Británii, Francii a USA, aby zastavili letecké útoky na „nevojenské cíle“, neboť jim prý za oběti padají civilisté. “V tomto ohledu žádáme zapojené země, aby zastavily neselektivní nasazení síly“

Ruská státní televize od počátečního neutrálního vyjadřování přešla k větám typu: „Spojené státy se věnují oblíbené kratochvíli – válce na cizím území.“

Mluvčí čínského ministerstva zahraničí Jiang Yu řekla, že Čína vyjadřuje lítost nad vojenským útokem proti Libyi. Čína stále nesouhlasí s používáním násilí v mezinárodních vztazích  “jsme proti svévolnému používání ozbrojené síly vedoucí k dalším civilním obětem.“, pokračující útoky vyvolají nový chaos na celém Blízkém východě –  “západní velmoci jsou soudcem a katem světa“.

Brazilská vláda požaduje rychlé zastavení útoků na Libyi, uvedl v pondělí ministr zahraničí. “Brazilská vláda lituje všech obětí konfliktu a očekává, že ukončení bojů bude dosaženo ve velmi krátké době,“ – uvedl v prohlášení. Brazílie nabídla zprostředkování rozhovorů mezi Kaddáfím a opozicí.

Také prezident Jihoafrické republiky Jacob Zuma dnes požadoval jménem své země a Africké unie, zastavení vojenských operací v Libyi a ukončení zahraniční intervence.

Postoje z Afriky

Africká unie vyzývá koaliční síly, aby ukončily letecké údery na Libyi. Zejména prohlášení organizačního výboru říká, že údery koalice ze vzduchu “ musí skončit okamžitě, a všechny zahraniční vojenské intervence jsou nepřípustné. Africká unie trvá na dodržování jednoty a územní celistvosti Libye “

Komise Africké unie opakovaně vznesla námitky proti jakékoli vojenské intervenci a v jakékoli formě, proti libyjským území. “Válka proti Libyi, jakož i ostatním, s argumentem obrany lidských práv civilního obyvatelstva Libye,  ve skutečnosti odpovídá cílům neokoloniálním k ovládnutí Středního východu a severní Afriky“ a jeho bohatství, například ropy.

Vládnoucí strana  ZANU-PF Zimbabwe odsoudila imperialistickou agresi vůči Libyi, jež  porušuje suverenitu země – „To je agrese proti africkým zemím, chtějí jen Libyjskou ropu.“

Angola odmítla zahraniční vojenskou intervenci v Libyi a vyzvala k podpoře dialogu při řešení konfliktu v arabských zemích. Angolský ministr zahraničí George Chicoty, uvedl v tiskovém prohlášení, že „intervence v Libyi pravděpodobně prohloubí problémy na místo jejich řešení… Vojenské intervence by neměly být brány jako vzor pro řešení problémů v Africe“. Trval na tom, že situace v Libyi by měla být řešena mírovými prostředky,  za účasti vnitrostátních aktérů.

Kritika z Latinské Ameriky

Venezuelský prezident Hugo Chávez to nazval „imperiálním šílenstvím“ a dodal, že „Libye je pod imperialistickou palbou. To se nedá ničím ospravedlnit,“ současně  kritizoval dopady raket na nemocnice a obytné domy.

Kuba podporuje nezadatelné právo libyjského lidu uplatnit sebeurčení bez cizího vměšování, odsuzuje zabíjení civilistů v Libyi i jinde ve světě, a podporuje územní celistvost a suverenitu této země.

Prezident Ekvádoru Rafael Correa označuje akci mezinárodní koalice za „nepřijatelné, vedoucí pouze k dalšímu násilí.“

Bolivijský prezident Evo Morales odsoudil ostudné akce koaličních sil. „Vyjadřujeme rozhořčení a odmítáme vojenské intervence imperialistických zemích, které se snaží takovým způsobem, převzít kontrolu nad přírodními zdroji Libye,“ – řekl ve společném prohlášení států organizace ALBA.

Nikaragujský prezident Daniel Ortega vyzval mezinárodní koalici k zastavení bojů a zahájení mírového dialogu s vládou Kaddáfího. „Velmi zvláštně vypadá to, že rozhodnutí USA a některých evropských zemích zahájit vojenské operace proti Libyi přišlo poté, co vláda Kaddáfího souhlasila s  rezolucí Rady bezpečnosti OSN a oznámila ukončení nepřátelských akcí“.

Paraguayský prezident Fernando Lugo v neděli odsoudil útok proti Libyi a vyzval strany, aby pokojně vyřešili konflikt. „Násilí v jakékoli formě, nemůže být odůvodněno.  Doufám, že zvítězí  zdravý rozum, opatrnost, a především, budou respektovat princip sebeurčení lidí… “. Jako dočasný předseda regionální organizace Mercosur, zahrnující Argentinu, Brazílii a Uruguay, Paraguay hodlá brzy přijmout rezoluci týkající se událostí v Libyi.

Prezident Uruguaye José Mujica řekl „Tento útok je projevem zhoršení mezinárodních vztahů.  Prosazované nápravné opatření může být daleko horší než nemoc sama.  Záchrana lidských životů bombovými útoky – to je nevysvětlitelný nesmysl“

Argentinský ministr zahraničních věcí  Héctor Timerman,  kritizoval útoky na Libyi se závěrem, že „nebyly nevyčerpány všechny diplomatické prostředky jež byly k dispozici“

Během návštěvy amerického prezidenta v Chile  proběhly protesty proti politice USA, demonstranti požadovali ukončení vojenské agrese proti Libyi a zastavení  plánů destabilizace proti Venezuele a Bolívii. Demonstrace Obama sledoval i při pobytu v Brazílii, jež předcházela návštěvě v Chile.

Některé názory občanů Libye

„Toto je další ropná válka. Nejsem Kaddáfího přívrženec, ale nejsme hloupí,“ doplňuje Tareq z Tripolisu.

Muhamed z Tripolisu napsal na BBC: „Hoši, děláte skvělou práci, že bombardujete mou zemi. Vážně, palec nahoru. Jsem si jistý, že kdybychom neměli ropu, tak byste nás taky přišli zachránit! Je to jako útok mezinárodní mafie, která vládne světu. “

„Dokážeme vyřešit svoje problémy bez Evropy a Ameriky, ať to řeší Africká unie. Když budete takto pokračovat, znamená to, že je nejvyšší čas, aby jsme společně začali bránit kterýkoliv africký stát, který bude napadený,“ myslí si Jaaja z Tripolisu.

Morada z Tobruku píše: „Tyto probíhající útoky ukradli legitimní úlohu povstání a i když Kaddáfí skončí, nebude to vykonané vůlí  libyjského lidu.“

Další odmítavé názory

„Běloruská republika vyzývá státy, které se účastní vojenské operace, aby okamžitě zastavily nepřátelské akce, které vedou k lidských obětí“.

Severní Korea obvinila především Spojené státy za narušení národní suverenity a nelidský zločin proti Libyjcům.

Maghrebský vůdce Al-Káidy  Abdul-Wadúd varoval před tím, aby uvěřili USA. Připomněl, že titíž Američané, kteří teď na Kaddáfího útočí, předtím jeho zločiny na Libyjcích přehlíželi.

Akci západních zemí odmítl i Taliban, který „lituje, že se situace uvnitř Libye vyvinula tak, že vedla k zásahu anti-islámské síly“. “Jsme přesvědčeni, že západní kolonizátoři nemají zájem na dosažení dohody v této zemi, založený na vůli lidu, ale spíše mají v plánu oslabení této islámské země ve válce protichůdných zájmů (vnitřních) a chtějí následně obsadit zemi, s ovládnutím ropných zdrojů prostřednictvím přímé intervence „.

Příspěvek byl publikován v rubrice Zpravodajství se štítky . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Komentáře nejsou povoleny.